Put your alternative Non Flash content here.

`

Platformy cyfrowe

Wybierz telewizję jaką jesteś zainteresowany:

Zapraszamy do współpracy punkty sprzedaży platform cyfrowych z regionu Olsztyna i okolic.

Nie walcz o pilota!

Clone+ to innowacyjny nowoczesny spliter, który oferuje usługę Multiroom.>Jesteśmy autoryzowanym dystrybutorem produktów CLONE+  Dowiedz się więcej kliknij TUTAJ

Telewizja N - Najtaniej!

Naziemna telewizja cyfrowa DVB-T

   

Jakie korzyści niesie za sobą wprowadzenie nadawania sygnału cyfrowego?

Spośród wielu zalet nowego systemu nadawania dwie są najistotniejsze:

 • poprawa jakości odbioru,
 • możliwość nadawania większej ilości programów.

Gdyby zachować jakość obecnego obrazu, to wykorzystując używany przez tradycyjną telewizję zasób częstotliwości, można nadawać 8 razy więcej programów.

Nowych programów będzie jednak mniej, ponieważ DVB-T pozwoli na spopularyzowanie naziemnej telewizji wysokiej rozdzielczości - HD, która ma większe wymagania transmisyjne.

Oszczędność pasma – jedna paczka programów cyfrowych w standardowej rozdzielczości (tzw. multipleks) mieści do 8 programów cyfrowych, zajmując ten sam przedział pasma – jeden kanał UHF. Oznacza to, że zwolnione kanały, zajmowane dotychczas przez telewizję analogową będą mogły być wykorzystane przez inne serwisy i usługi.

Na kanale telewizyjnym będzie nadawane 4-8 programów w wersji cyfrowej. Taki pakiet programów nazywamy multipleksem w skrócie MUX

Telewizja cyfrowa niesie za sobą szereg nowych możliwości, takich jak elektroniczne przewodniki po programach (EPG), wideo na życzenie (VOD), wybór z kilku dostępnych ścieżek dźwiękowych (np. wybór między językiem polskim i angielskim) oraz ścieżek napisów.

Więcej informacji na temat Naziemnej Telewizji Cyfrowej DVB-T kliknij TUTAJ...

 

 

 

 

 

 

Dostosowanie instalacji do nowego nadajnika Naziemnej Telewizji Cyfrowej DVB-T wymaga sprawdzenia wszystkich elementów. Instalacje kilkuletnie wymagają poprawienia połączeń, wymiany symetryzatorów, zwrotnic, wzmacniaczy. Podłączenia przewodów nie mogą być skorodowane. Kable antenowe po kilku latach na powietrzu powinny być wymienione, anteny skorodowane należy oczyścić lub wymienić. Krótko mówiąc: zanim zdecydujemy się na wymianę anten musimy sprawdzić całą instalację.

Generalne wskazówki, jak dobrać anteny do Naziemnej Telewizji Cyfrowej DVB-T:

 • klasycznym zestawem pozwalającym zapewnić najwyższej jakości odbiór są anteny typu Yagi,
  zawsze na pierwszym etapie dobrze jest kierować sie doborem lepszej anteny, ponieważ trudno wzmacniać zły sygnał,
 • anteny siatkowe sprawdzają się w przypadku bardzo dobrego poziomu sygnału, są jednak mało odporne na sygnały odbite i zakłócenia sygnału,
 • jeśli występują problemy z odbiciami, generalną zasadą jest stosowanie anten typu Yagi, jest zasada, że im więcej elementów tym antena jest bardziej kierunkowa i nie odbiera sygnałów odbitych ani zakłócających.

Aby prawidłowo dobrać antenę do miejsca, w którym ma być ona zainstalowana, konieczne jest posiadanie miernika poziomu sygnału. Posiadając takie urządzenie instalator nie działa po omacku. Może zmierzyć poziom sygnału na antenie dla różnych częstotliwości i tak dobrać jej położenie i wysokość aby odbiór był najlepszy dla największej ilości programów. Proszę zwrócić uwagę że różnice w mocy nadawania są 40-krotne. Dlatego nie w każdej lokalizacji odbiór wszystkich nadawanych programów będzie możliwy.

Konieczność skorygowania poziomu sygnału wystąpi także w instalacjach multiswitchowych z aktywnym torem telewizji naziemnej. W tego rodzaju instalacjach zbyt wysoki poziom sygnału telewizyjnego może uniemożliwić także korzystanie z sygnałów satelitarnych, które zostaną przesterowane. Symbolowa stopa błędów dla sygnałów satelitarnych przekroczy wówczas wartości dopuszczane i odbiór stanie się niemożliwy. Będzie to miało miejsce przede wszystkich dla kanałów satelitarnych, które mają niski odstęp sygnału od szumu. Możliwe więc będzie znikanie niektórych programów satelitarnych.

Należy się spodziewać, że wiele anten znajduje się w na tyle złym stanie, że konieczna będzie ich wymiana. W wielu wypadkach modernizacja instalacji będzie zapewne generalna wraz z wymianą kabla i elementów mocujących antenę bądź maszt do komina lub elewacji. Jesteśmy przygotowani na zwiększony popyt. Można u nas uzyskać poradę i zakupić stosowny sprzęt. Ponieważ, jak pokazuje ten artykuł, problemów ze zmianami w instalacji antenowej może być sporo, gorąco polecamy skorzystanie z usług naszej firmy.

Zmiana systemu nadawania z jednej strony może być niezauważalna dla użytkownika telewizora, z drugiej strony może wymusić generalny remont lub nawet budowę nowej instalacji antenowej. Poniżej przedstawiamy analizę możliwych przypadków.

W przypadku, jaki ma miejsce w Olsztynie wchodzą w grę: zmiany częstotliwości nadawania poszczególnych programów, ale też znaczne zwiększenie mocy nadawania.

Będzie to na pewno stanowić powód do radości części użytkowników telewizji, którzy do tej pory byli zmuszeni używać w swoich instalacjach antenowych różnych wzmacniaczy, a i tak jakość uzyskiwanego obrazu w telewizorach pozostawiała wiele do życzenia. Teraz sygnał będzie miał znacznie większą moc, w związku z czym będzie jednak konieczne, w lokalizacjach bliskich nowego nadajnika, przeregulowanie wzmacniaczy lub ich całkowity demontaż.

Dobierając antenę do Naziemnej Telewizji Cyfrowej DVB-T należy wziąć pod uwagę:

 • I. Odległość od nadajnika / nadajników
 • II. Ilość nadajników, oraz pasma ich pracy
 • III. Odległość kątowa pomiędzy nadajnikami
 • IV. Moc nadawania danego kanału
 • V. Kierunkowość anteny nadajnika
 • VI. Polaryzacja
 • VII. Przeszkody na drodze antena nadajnika-antena odbiorcza
 • VIII. Rodzaj instalacji, do której dobieramy antenę
 • IX. Wpływ nadajników zakłócających

Antena szerokopasmowe VHF+UHF E 5-12, E 21-69

W sytuacjach trudniejszych, wymagających:

 • znacznego ograniczenia odbić sygnału,
 • wprowadzenia sygnału z wielu anten ze względu na wstępne wyrównanie poziomów sygnału,
 • odbioru z różnych kierunków, np. sygnałów odbitych.
 • Konieczne jest zbudowanie systemu dwóch lub więcej anten.

Antena do odbioru kanałów w paśmie VHF E 5-12

Antena do odbioru kanałów w paśmie UHF E 21-69

Zwrotnice. W przypadku montażu więcej niż jednej anteny w instalacji indywidualnej konieczne jest zastosowanie zwrotnic lub wzmacniaczy wielowejściowych. Zwrotnice należy dobrać w zależności od zakresu kanałów na których mają pracować poszczególne anteny. Zwrotnica służy do sumowania sygnałów z dwóch anten: na pasmo VHF i na pasmo UHF.

 

Wzmacniacze - w dobie wdrażania naziemnej telewizji cyfrowej jest pytanie o "wzmacniacz do DVB-T". Równie często pojawiającą się odpowiedzią jest, że takie wzmacniacze nie istnieją i wzmacniacze stosowane do tej pory w instalacjach analogowych z powodzeniem mogą być stosowane w instalacjach pod DVB-T. Jest to prawda - jedynie bardzo stare wzmacniacze o słabych parametrach szumowych mogą mieć problemy z prawidłowym przetworzeniem sygnału cyfrowego. Parametry szumowe wzmacniaczy nabierają większego znaczenia przy przejściu na odbiór sygnałów cyfrowych. Wynika to z faktu, iż poziom sygnałów DVB-T jest z reguły dużo niższy, aniżeli poziom sygnałów analogowych. Tym samym, szumy własne wzmacniacza, wynoszące przykładowo 5 dB w całym paśmie UHF, znacznie bardziej wpłyną na sygnał cyfrowy niż analogowy odbierany w tym samym miejscu. Większość wzmacniaczy na rynku cechuje podobna charakterystyka - poziom szumów własnych małych wzmacniaczy budynkowych waha się w granicach 3-5 dB.

Gdy na wzmacniacz szerokopasmowy podane zostają przynajmniej dwie nośne, na jego wyjściu, oprócz sygnałów pożądanych, otrzymamy szereg produktów intermodulacyjnych. Istnieje spore ryzyko, że produkty intermodulacyjne zakłócą kanały zajmowane przez multipleksy cyfrowe. Biorąc pod uwagę zdecydowanie niższy poziom sygnału na kanałach cyfrowych, efektem działania wzmacniacza może być zupełny brak możliwości odbioru telewizji cyfrowej. W związku z tym, nie należy stosować wzmacniaczy o większym niż wymagane wzmocnieniu.

W instalacjach telewizji analogowej standardowym napięciem jest DC 12V. W instalacjach DVB-T jest to DC 5V. Tunery DVB-T posiadają możliwość zasilania wzmacniaczy takim napięciem, dlatego w prostych instalacjach nie są wymagane zasilacze.

Wzmacniacze kanałowe - działanie wzmaciacza kanałowego polega na selektywnym wzmocnieniu jednego (lub, w przypadku odbioru programów Naziemnej Telewizji Cyfrowe DVB-T, kilku) kanałów telewizyjnych. Oznacza to, że najbardziej wzmacniany jest kanał pożądany, a pozostałe są tłumione. Podstawowe parametry wzmacniaczy kanałowych to: wzmocnienie, maksymalny poziom wyjściowy, selektywność oraz kanał roboczy.
Wzmacniacze kanałowe, w porównaniu do innych rodzajów wzmacniaczy wyróżniają się znacznym wzmocnieniem, zazwyczaj wynoszącym 40-54 dB oraz bardzo wysokim poziomem wyjściowym, przekraczającym 120 dB. Dedykowane są do rozległych instalacji RTV/SAT a ich największą zaletą poza wzmacnianiem jedynie użytecznych fragmentów pasma, jest możliwość wyrównania poziomów sygnału na poszczególnych kanałach na wejściu instalacji.

Wzmacniacze budynkowe - stosowane w sieciach kablowych jako wzmacniacze pracujące w sieciach rozprowadzających, zazwyczaj jeden na klatkę schodową lub budynek. Posiadają jedno wejście szerokopasmowe, jedno wyjście na pion i często wyjście pomiarowe (o poziomie obniżonym o 20 i więcej dB).
Są wyposażone we własny zasilacz, korekcję charakterystyki tłumienia kabla regulowaną w granicach do 20 dB, zaletą jest stosunkowo wysoki maksymalny poziom wyjściowy rzędu 120 dBuV. Współczynnik szumów wynosi 8 dB a wzmocnienie 40 dB. Coraz częściej są wyposażone w kanał zwrotny.

Wzmacniacze abonenckie - stosowane w małych instalacjach do 20 gniazd, posiadają jedno wejście o szerokopasmowym niezależnie regulowanym wzmocnieniu w paśmie VHF i UHF. Prawie zawsze pozwalają na zasilanie po kablu przedwzmacniaczy antenowych. Ich zaletą jest własny zasilacz. Wzmocnienie wynosi 24 dB, współczynnik szumów 2-4 dB, maksymalny poziom wyjściowy 102 dBuV.


Wzmacniacze masztowe - stosowane w małych instalacjach, montowane na zewnątrz, posiadają wejścia pasmowe, często o regulowanym wzmocnieniu, mają możliwość zasilania przedwzmacniaczy, bez niepotrzebnej w tym wypadku korekcji kabla. Wzmocnienie wynosi 30 dB, współczynnik szumów 8dB, maksymalny poziom wyjściowy 110 dBuV, mają tylko jedno wyjście i są zasilane po kablu. Podstawowa zaleta to niska cena.

Odbiorniki DVB-T - Sygnał DVB-T może być odbierany bez żadnych dodatkowych urządzeń przez wszystkie sprzedawane obecnie telewizory z oznaczeniem MPEG-4. Uwaga na nieuczciwych sprzedawców na wyprzedażach mogą się pojawiać telewizory starszej generacji mogące odbierać jedynie w standardzie MPEG-2.

Telewizory starego typu - głównie kineskopowe, ale także LCD i plazmowe nie posiadające oznaczenia MPEG-4 muszą zostać wyposażone w zewnętrzny tuner DVB-T tzw. STB (set-top box).

Kable koncentryczne. Żyjemy w czasach rewolucji cyfrowej. Telewizja i radio stają się cyfrow. Technika cyfrowa króluje s studiach nagraniowych, pracowniach video, wytwórniach filmowych i wielu innych dziedzinach, a powód tego jest oczywisty - technika cyfrowa zapewnia doskonałą pod każdym względem jakość obrazu i dżwięku.

Kodowanie  binarne jest ogromnym uproszczeniem złożonych sygnałów audio-video. Odbiornik dekoduje ciąg bitów ignorując wszelkiego rodzaju zakłócenia czy przekłamania. Sygnały audio-video są jednak na tyle złożone, że aby zredukować je do kodu binarnego potrzebne są znacznie większe częstotliwości, niż w przypadku transmisji analogowej. Ponadto sygnały te muszą być przetwarzane w czasie rzeczywistym, na żywo, bez żadnych przerw. Tym wymaganiom muszą sprostać nowoczesne kable transmisyjne.

Transmisja cyfrowa jest bardzo stabilna, co znacząco zmniejsza wymagania stawiane odbiornikom. Nie ma potrzeby stosowania w nich skomplikowanych układów wzmacniających - nie ma zjawiska spadku poziomu sygnału, a odporność na szumy jest znacznie zwiększona. W praktyce kopia sygnału jest tej samej jakości co oryginału. Jakość obrazu i dzwięku jest nieporównywalnie lepsza niż w przypadku transmisji analogowej.

I tu dochodzimy do sedna sprawy - aby wykorzystać wszystkie możliwości i zalety transmisji cyfrowej, potrzeby jest nie tylko odpowiedni sprzęt, np. odbiornik satelitarny. Tak samo ważnym elementem systemu, na który jakże często zwracamy niewielką uwagę, jest odpowiedniej jakości KABEL. Już na poziomie projektowania musimy ustalić, jaki rodzaj kabla będzie optymalny dla naszej instalacji. Zły dobór kabla może być tak samo kosztowny jak zły dobór sprzętu.

Na naszym rynku obecnych jest wielu producentów kabla, oferujących produkty o różnych parametrach i standardzie wykonania. Które kable spełniają normy? Podstawowym testem może być sprawdzenie, czy dany wyrób posiada Świadectwo Zgodności Ministerstwa Łączności. Określa ono zgodność danego produktu z Polskimi Normami. Niestety, często można spotkać kable w bardzo atrakcyjnej cenie, nie spełniające jednak podstawowych norm technicznych - stosując tego typu kable możemy się tylko spodziewą znacznego pogorszenia jakości odbieranego sygnału.

Na co należy zwrócić szczególną uwagę przy doborze kabla:

 • tłumienność,
 • współczynnik tłumienia,
 • skuteczność ekranowania,
 • efekt starzenia i odporność na uszkodzenia mechaniczne.

Postaramy się tutaj omówić kilka najczęściej spotykanych typów kabla koncentrycznego.

Powszechnie stosowanym dawniej kablem był kabel z rdzeniem stalowym Fe i z ekranem wykonanym z podstawowej folii aluminiowej. Ze względu na niskie parametry i trwałość oraz krótką żywotność kabel taki nie jest zalecany do stoswania w systemach telewizji cyfrowej. Jego nieco lepszą odmianą jest rozwiązanie z rdzeniem stalowym miedziowanym Fe/Cu oraz z ekranem zbudowanym z folii oraz dodatkowej siatki aluminiowej. Najczęściej spotykana nazwa handlowa tego kabla, stosowana przez wielu producentów, to RG-6U. Ponieważ fale radiowe przemieszczają się po powierzchni przewodu, dodanie cienkiej warstwy miedzi na rdzeniu polepsza parametry transmisyjne tak wykonywanego kabla.

75 Om RG-6 Fe/Cu

Następna grupa kabli to kable z rdzeniem z czystej miedzi elektrolitycznej. Jeśli chcemy mieć zapewnioną doskonałą jakość sygnału i długi czas życia naszej instalacji, należy wybrać kabel właśnie z tej grupy. Im grubsza jest żyła wewnętrzna, tym mniejsza tłumienność właściwa kabla. Na ten parametr wpływa również rodzaj zastosowanego dielektryka. W nowoczesnych kablach z rdzeniem miedzianym stosowany jest zwykle wtryskiwany gazowo dielektryk, który przyjmuje postać pianki, co w znacznym stopniu polepsza parametry mechaniczne i wytrzymałościowe kabla i zwiększa jego żywotność.

W kablach wyższej klasy na ekran nie stosuje się jedynie folii aluminiowej - zewnętrzna warstwa ekranująca posiada dodatkowy oplot w postaci siateczki wykonanej z dużej ilości żył ze stopów aluminium.

75 Om TRISET-113 1,13/4,8/6,8wewnętrzny

75 Om TRISET-113 PE zewnętrzny

W zależności od zastosowanego materiału ekranu różna jest efektywność ekranowania. Parametr ten określa, jak skutecznie tłumiony jest zewnętrzny sygnał zakłócający. Przyjmuje się, że do celów transmisji cyfrowej parametr ten powinien być większy niż 90 dB dla częstotliwości w paśmie 30-1750MHz. Krótka uwaga - niektórzy producenci umieszczają w nazwie swoich kabli symbol 90dB - nie zawsze oznacza to, że tłumienność taka jest zachowana w całym paśmie, radzimy dokładnie sprawdzić charakterystykę.

Reasumując - dlaczego warto zwrócić większą uwagę na stosowanie kabli koncentrycznych wyższej jakości ? Tak dla montażysty, jak i dla póżniejszego użytkownika instalacji ważne będą następujące zalety:

 • gwarancja zachowania parametrów technicznych ( impedancja, tłumienność, efektywność ekranowania ),
 • gwarancja trwałości ( lepsze kable mają niski efekt starzenia - parametry początkowe zachowują przez długi okres czasu ),
 • łatwość montażu ( lepszy promień gięcia, wyższa wytrzymałość mechaniczna )
 • doskonała jakość sygnału.

Gniazda abonenckie. W zależności od przeznaczenia do określonego typu sieci rozdzielczej można wyróżnić kilka rodzajów gniazd:

 • gniazdo abonenckie przelotowe - o dużej wartości tłumienia odgałęzienia (sprzężenia), przeznaczone do stosowania w pionie abonenckim jako pośrednie gniazdo pionu. W technice satelitarnej również istnieją gniazda przelotowe, jednak należy pamiętać, że nie należy podłączać do niego więcej niż jednego tunera,
 • gniazdo abonenckie końcowe - o dużej wartości tłumienia odgałęzienia (sprzężenia), przeznaczone do stosowania w pionie abonenckim jako ostatnie gniazdo pionu, wyposażone w końcowy rezystor,
 • gniazdo abonenckie nieprzelotowe - o małej wartości tłumienia sygnału, przeznaczone do stosowania na końcu każdej linii abonenckiej.

Z uwagi na rozpowszechnienie tunerów z PVR z funkcją nagrywania, bardzo popularne są również gniazda z podwójną dystrybucją SAT (konieczne dwa niezależne sygnały satelitarne).

   

Gniazdo RTV               Gniazdo RTV-Sat               Gniazdo RTV-2xSat

 

Copyright (C) INSTALSAT realizacja: virtualmedia